Eerste reis Jumbo Jubilee: twee keer 1250 ton

Het betrof het laden, vervoeren en installeren van twee 1250 tons scheepsladers voor FL Smidth in Brazilië. Het feit dat de machines in een haven moesten worden afgeleverd die grotendeels bloot staat aan zee- en weersinvloeden, leverde forse uitdagingen op. Bemanning en engineers op kantoor wisten de klus echter succesvol te klaren.

De eerste opdracht voor de Jumbo Jubilee versterkte Jumbo’s vertrouwen in zijn strategische keuzes. Om werkbaarheid en veiligheid te creëren en de kans op vertragingen of technische problemen te verkleinen, is stabiliteit een noodzakelijke factor. Daarnaast is snelheid van belang en met zijn 17 knopen voldoet de Jumbo Jubilee aan beide eisen.Schip.jpg De klus
Vanaf de Rotterdamse haven zette het schip koers richting Vitoria, Brazilië, waar twee scheepladers klaarstonden, elk met een verwerkingscapaciteit van 16.000 ton ijzererts per uur. Met voldoende hijshoogte, genoeg ruimte tussen kraan en lading en voldoende reikwijdte om de last over een kadegebonden transportband heen te hijsen, was het laden relatief eenvoudig. Het was in Tubarão, waar het lossen en de installatie gepland stonden, dat het echte werk begon.

De haven van Tubarão heeft een half open verbinding met de zee en is constant onderhevig aan deining. Met golfhoogtes tussen de 0,20 m en 1,10 m kunnen schip en lading gemakkelijk ten prooi vallen aan gevaarlijke slingerbewegingen, een stevige uitdaging voor elke bemanning die een apparaat van 40(l) x 17(b) x 24(h) m en 1250 t veilig probeert te installeren.

Scheeplader.jpg
De uitdaging
Jumbo’s Engineering afdeling pakte de handschoen op door de deiningsstatistieken van de laatste 10 jaar te analyseren en door voorspellingen te doen over de gedragingen van het schip aan de hand van weersvoorspellingen en computeranalyses. Op deze manier konden gunstige momenten en de maximaal werkbare golfhoogtes worden vastgesteld. Toen het moment daar was, werd het schip optimaal geballast om de beste mate van stabiliteit te verkrijgen en de slingerbewegingen (‘pitch & roll’) te minimaliseren. Om niets aan het toeval over te laten, werden de actuele scheepsbewegingen gemeten met een MRU (Motion Reference Unit).

Door deze voorbereidingen waren de Jumbo Jubilee en haar crew klaar voor actie. Twee keer werd een scheepslader aan boord gehesen, naar Tubarão gebracht en veilig op zijn rails geïnstalleerd, gecontroleerd en volgens plan. Na afloop liet de klant weten: “Het was fascinerend om zulke professionals aan het werk te zien.” Tijdens de tweede en laatste losoperatie werd de crew echter nog aangenamer verrast toen de klant spontaan uitriep: “Jumbo – veni, vidi, vici !”

Op You Tube is een kort filmpje beschikbaar van de installatie klik op: http://www.youtube.com/watch?v=xdqvPFkuUvk.

Uitzicht.jpg